Ligand receptora programowanej śmierci 1 (PD-L1)
Interakcja cząsteczek PD-1 (ang. programmed death 1) i PD-L1 (ang. programmed death ligand 1) doprowadza do wygaszenia aktywności przeciwnowotworowej limfocytów T. Idea immunoterapii z wykorzystaniem przeciwciał przeciwko immunologicznym punktom kontroli opiera się na zablokowaniu jednej z tych cząsteczek, co przywraca aktywność cytotoksyczną limfocytów T.
Oznaczanie poziomu ekspresji PD-L1 (Ligand receptora programowanej śmierci-1) na komórkach nowotworowych krążących we krwi pacjentów jest istotne z kilku powodów w kontekście leczenia nowotworów:
Wybór odpowiedniej terapii: Pomaga lekarzom ocenić, czy pacjent może być kandydatem do terapii blokowania PD-L1. Jeśli komórki nowotworowe wykazują wysoki poziom ekspresji PD-L1, istnieje większa szansa na skuteczność terapii przeciwciałem anty-PD-L1 lub przeciwciałem anty-PD-1.
Przewidywanie skuteczności terapii: Wyższy poziom PD-L1 w nowotworze może wskazywać na większą skuteczność terapii blokowania PD-L1/PD-1. Jednak terapie te nie są zawsze skuteczne, nawet jeśli PD-L1 jest obecne, więc jest to jedno z wielu kryteriów oceny skuteczności leczenia.
Monitorowanie odpowiedzi na leczenie: Badanie poziomu PD-L1 przed i w trakcie leczenia może pomóc ocenić, czy terapia działa. Zmiany w ekspresji PD-L1 po leczeniu mogą dostarczać informacji o tym, czy nowotwór jest bardziej podatny na terapię.
Prognozowanie przeżycia: Niektóre badania sugerują, że poziom PD-L1 może być związany z rokowaniem pacjenta. Wyższy poziom PD-L1 może być skorelowany z gorszym rokowaniem w niektórych przypadkach, choć jest to zależne od rodzaju nowotworu.
Oznaczenie PD-L1 w krążących komórkach nowotworowych może pomóc w ustaleniu strategii leczenia z zastosowaniem immunoterapii i leków biologicznych (przeciwciał) atezolizumab, nivolumab i pembrolizumab.
Im wyższa ekspresja PD-L1 na komórkach nowotworowych tym odpowiedź na leczenie lekami immunologicznymi jest większa.
Czasami badania PD-L1 zleca się w przypadku ponownego rozrostu raka po chemioterapii lub innym sposobie leczenia. Można je również zlecić u pacjenta w zaawansowanym stadium nowotworu, w którym pozostało niewiele opcji leczenia, kiedy rozpatruje się immunoterapię PD-L1.
Oznaczenia PD-L1 można wykorzystywać jako pomoc w leczeniu następujących nowotworów:
- Niedrobnokomórkowy rak płuc
- Rak piersi
- Rak pęcherza moczowego oraz nowotwory nabłonka przejściowego
- Gruczolakorak żołądka, wpustu żołądka oraz rak kolczystokomórkowy przełyku
- Rak kolczystokomórkowy głowy i szyi
- Rak szyjki macicy
- Czerniak
Badanie można wykonać jako uzupełniające oznaczenie do testu Maintrac.
Czas oczekiwania na wynik badania to 7 dni roboczych od momentu otrzymania próbki.
Zamówienia zestawu do pobierania krwi prosimy kierować na biuro@maintrac.com.pl