Groźne choroby przewlekłe coraz częściej pojawiają się w naszym społeczeństwie. Niezdrowy tryb życia czy chemia stosowana w produktach codziennego użytku sprawia, że skala problemu jest ogromna. Każdego dnia kolejne osoby dowiadują się, że w wyniku badań zdiagnozowano u nich komórki nowotworowe. Spory odsetek otrzyma również informację, że ma do czynienia z guzem złośliwym. Najpopularniejszym typem choroby w dalszym ciągu pozostaje rak płuc, którego pierwsze objawy to duszności, kaszel, a często nawet plucie krwią.
Nowotwór płuc – przyczyny i leczenie
Osoby chorujące na tego typu guzy bardzo często są palaczami. Warto mieć jednak na uwadze, że nie chodzi tutaj wyłącznie o osoby palące. Badanie nowotworowe powinni wykonywać również tak zwani bierni palacze, a więc osoby mające kontakt z dymem tytoniowym. Prócz oczywistych przyczyn takich jak palenie, komórki rozwijają się również u osób, które spędzają dużo czasu w miejscach o zanieczyszczonym powietrzu, na przykład przez smog.
Leczenie raka płuc odbywać może się z użyciem różnych metod, uzależnionych od stadium rozwoju. Do każdego pacjenta podchodzi się w sposób indywidualny i dobiera się unikalną ścieżkę leczenia. Z tego właśnie powodu kluczowa jest prawidłowa diagnoza. Badanie na komórki rakowe przeprowadzać należy ze starannością i precyzją, nie dopuszczając do żadnych błędów w wynikach. W procesie leczenia konieczne mogą okazać się liczne zabiegi chirurgiczne. W przypadku guzów nieoperacyjnych, stosowane metody to radioterapia oraz chemioterapia.